poniedziałek, 19 stycznia 2015

Zimowa stolica

Kolejna dawka wspomnień. Rok 2009 i ferie zimowe w Zakopanym. Śnieżny trekking do schroniska Murowaniec, spacer na Gubałówkę, czy też wizyta na Morskim Oku (oczywiście z punktem obowiązkowym - Głodówką) to jedne z najmilszych wspomnień z tamtego wypadu. Chociaż i w samym mieście jest co fotografować. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Zdjęcia wykonane aparatem Canon S5 IS (tzw. multizoom albo inaczej zaawansowany kompakt).


Galeria zdjęć

Kliknij, aby zobaczyć pełne zdjęcia

niedziela, 11 stycznia 2015

Wrocław - wycieczka do Afrykarium (+ Hala Stulecia)

Szybka decyzja, szybka wycieczka. W ramach świątecznego weekendu postanowiliśmy wyruszyć do wrocławskiego Afrykarium. Wrażenia niesamowite (pomimo sporej liczby ludzi i tak samo licznych utrudnień w spokojnych uchwyceniu atrakcji). Udało się jednak co nieco pstryknąć. (Nie)spodziewany śnieg natomiast sprawił, że droga powrotna upłynęła nam na zabawie śnieżkami pod Halą Stulenia.

Zdjęcia

Kilka słów o miejscu

Miasto Wrocław - wiadomo miasto pełne atrakcji. Więcej informacji możecie znaleźć np na portalu www.wroclaw.pl.

Afrykarium

Wielkie otwarcie nastąpiło 26 października 2014 r. Obiekt robi niesamowite wrażenie już z zewnątrz. Jednak po wejściu do środka doznamy niesamowitych przeżyć. Widok hipopotama spacerującego pod wodą po dnie zbiornika - bezcenny. Szklany tunel, w którym z każdej strony otaczają nas rekiny, płaszczki (moje ulubienice) i inni morscy mieszkańcy wart jest każdej ceny (cennik). Zdecydowanie polecam.

Hala Stulecia

Wzniesiona w latach 1911-1913. Jej budowa była związana z setną rocznicą wydania we Wrocławiu przez Fryderyka Wilhelma III odezwy "Do mojego ludu", która wzywała do oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. W 2006 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z ciekawostek dotyczących tego miejsca warto wspomnieć o tym, że przed II wojną światową Hala odbywały się tutaj m.in. wystąpienia funkcjonariuszy NSDAP. Jednym z nich był Adolf Hitler. Z bardziej pozytywnych faktów przypomnę, że 31 maja 1997 Jan Paweł II (w ramach pielgrzymki do Polski) poprowadził w hali modlitwę ekumeniczną. Warto zerknąć sobie na panoramę sferyczną Hali - tutaj oraz odwiedzić oficjalną stronę obiektu - tutaj.

Iglica

Powstała w 1948 r. Ma obecnie 96 metrów wysokości (a wydaje się o wiele wyższa hehe). Pierwotnie na szczycie zamieszczone były lustra, które miały dawać nocą niezwykłe efekty świetlne. Niestety burza zniszczyła część konstrukcji, która musiała zostać usunięta. Ciekawostka: w czasie stanu wojennego na szczycie zawisła flaga zdelegalizowanego NSZZ „Solidarność”.

Lokalizacja

Porady, błędy, wnioski

- warto wybrać się na taką wycieczkę wiosną (praktycznie cały dzień można spędzić w ZOO)
- Halę warto zwiedzić wewnątrz (Centrum Poznawcze) lub też uczestniczyć w wydarzeniach na jej terenie organizowanych
Page 1 of 1212312>
Copyright © 2014 sanzios | blog fotograficzny
-