środa, 11 lipca 2018

Archikolegiata w Tumie

Geneza

Wycieczka jednodniowa - Tum, Łęczyca (Zamek + Rynek), Zamek w Besiekierach (te dwa ostatnie miejsca już niedługo na blogu). Podróż całą rodzinką więc zdjęcia wykonane w ciągu dnia. Brak wiatru, brak chmur - brak filtra szarego :) Panoramy za to, można zrobić zawsze.

Top foto atrakcja

W Tumie atrakcja praktycznie jedna. Za to jaka. Archikolegiata NMP i św. Aleksego powstała w XII wieku.

Nieco historii. Jeden z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Już na pierwszy rzut oka widać, że pełniła też funkcję obronną. Stąd zapewne burzliwa historia. Najazdy Tatarów, Szwedów, Litwinów i jakżeby mogło być inaczej ... Krzyżaków. II wojna światowa niestety nie oszczędziła Kolegiaty. Zniszczenia dokonali sami Polacy (we wrześniu - wykurzając niemieckiego obserwatora kierującego ogień niemiecki) oraz Luftwaffe (w późniejszym okresie). Odbudowa rozpoczęła się w 1947 r.

Dla dzieci i dorosłych też istnieje legenda związana z Kolegiatą. W województwie łódzkim zna ją chyba każde dziecko - Legenda o Diable Borucie. Warto zapoznać się z nią przed wycieczką, aby na miejscu rozbudzić ciekawość Milusińskich. Kilka ciekawych zasobów: Blog Legendy Polskie, leczycki.pl, youtube.

Jedno słowo

Surowy. Jestem wielbicielem tego typu kościołów. Surowy, majestatyczny, bez zbędnych ozdobników. Po wejściu człowiek automatycznie wycisza się i stara się chłonąć atmosferę miejsca. Na pewno tu jeszcze wrócę - z chęcią o wschodzie/zachodzie słońca. Kolegiata musi wtedy wyglądać zjawiskowo.

Galeria zdjęć

Kliknij, aby zobaczyć pełne zdjęcia
Archikolegiata w Tumie - Tum - Polska Archikolegiata w Tumie - Tum - Polska Archikolegiata w Tumie - Tum - Polska Archikolegiata w Tumie - Tum - Polska Archikolegiata w Tumie - Tum - Polska Archikolegiata w Tumie - Tum - Polska Archikolegiata w Tumie - Tum - Polska Archikolegiata w Tumie - Tum - Polska Archikolegiata w Tumie - Tum - Polska

1 komentarz:

  1. Fajnie obfocone. Przecież to nie za duży obiekt a robi wrażenie.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 sanzios | blog fotograficzny
-